Kivivill on laialt levinud materjal, mida kasutatakse
peamiselt hoonete soojustamiseks. ROCKWOOL® isolatsioonitooted aitavad kaasa hea akustika ja meeldiva sisekliimaga, energiasäästlike ja tulekindlate hoonete ehitamisele. Kivivilla on saadaval erinevas vormis ja omadustega ning seda saab kasutada paljudes ehitusvaldkondades alates katustest, pööningutest, seintest, põrandatest, kütte- ja kliimasüsteemidest ning lõpetades tulekaitseja müratõkkesüsteemide ning töötleva tööstusega. Käesolevas toote keskkonnateatises käsitletavateks toodeteks on ROCKWOOL® isolatsiooniplaadid ja -matid, mis on mõeldud üldehituselementide, mitmekihiliste laotud seinte ja lamekatuste soojustamiseks. Konkreetne toode, millele deklareeritud ühiku all viidatakse, on 39 mm paks ja selle tihedus on 28 kg/m³. Hindamine hõlmab ka pakendeid, st pakendamisel ja alustele paigaldamisel kasutatavat PE-kile, puitaluseid ja silte. Voodrimaterjalid, nt klaasfliis, alumiiniumfoolium või muud materjalid, ei ole selle toote keskkonnateatise osa. Olenevalt tootest võib nende keskkonnanäitajate väärtused lisada.
Toote spetsifikatsioon
Toote spetsifikatsioon: ROCKWOOL® kivivill on tulekindel materjal, mida kasutatakse soojuse, külma, tule, vibratsiooni ja müra isoleerimiseks. Kivivilla traditsiooniliseks toormaterjaliks on olnud vulkaanilised kivimid, eelkõige basalt või dolomiit, kuid üha enam kasutatakse tootmiseks ümbertöödeldud materjale ja mõne protsendi ulatuses vaiksideaineid (välisseinte ja kaldkatuste toodete puhul tavaliselt 2–3% mahukaalust, mitmekihiliste seinte ja lamekatuste puhul veidi rohkem). Turustamiseks pakendatakse toode PEkilesse ja paigutatakse puit- või kivivillalustele. Sideaineks on vesialusel fenoolformaldehüüdvaik, mis kivivilla lõpptoote valmistamisel polümeriseeritakse bakeliidiks. ROCKWOOL® kivivilla tarnivad Balti turule kaks Poola tehast (Cigacice ja Malkinia), üks Ungari tehas (Tapolca) ja üks Tšehhi tehas (Bohumin). Kõik tehased lasevad välja ühesuguste omaduste ja pakendiga ROCKWOOLi tooteid. Toote keskkonnateatis põhineb nelja tehase LCA analüüside andmetel. Etalon väärtuseks on kaalutud keskmine, mis arvutatakse villa kaalul põhineva toote koguse järgi, mida turustati 2014. aastal Balti turule neljast tehasest.
Toote kasutusiga: Isolatsioonitoodete kasutusiga hoones ei ole käesoleva toote keskkonnateatise seisukohast oluline, kuna hoone kasutusetappi ei ole arvesse võetud. ROCKWOOL® tooted on vastupidavad ja täidavad enamasti oma soojusisolatsiooni funktsiooni kogu hoone eluea vältel. Standardi EN 13162 alusel tehtavates arvutustes on kokkuleppeline toote kasutusiga 50 aastat, kuid seda on võimalik muuta pikemaks, kui hoone seintes ja katuses on kasutatud ROCKWOOL® isolatsioonitooteid. Mõnedes arvutusolukordades võib kasutusea ekvivalendina kasutada ka hooneosa või hoone eluea näitajaid.
Tehniline teave: Tootestandardina kohaldatakse standardit „EN 13162:2008 Ehituslikud soojusisolatsioonitooted: tööstuslikult valmistatud mineraalvillatooted. Spetsifikatsioon”. Toote keskkonnateatise rakendamisel ehitiste kontekstis tuleb arvesse võtta konkreetseid omadusi ja lisafunktsioone:
■ ROCKWOOL® kivivill kuulub standardi EN13501-1 alusel parimasse, mittesüttivate ehitusmaterjalide klassi A1 (Euroklass A1).
■ ROCKWOOL® kivivilltooteid eelistatakse sageli nende akustiliste omaduste tõttu. Näiteks võib kvaliteetselt ehitatud sein, mille isolatsiooniks on kasutatud mineraalvilla, vähendada müra enam kui 50 dB võrra (kohalike ehitusnormide kohaselt). Konkreetsete akustiliste omaduste kohta saab infot kohalikelt edasimüüjatelt.
■ ROCKWOOL® kivivillatooted on vastupidavad ega kaota ajas oma soojuspidavust. Tooted on nii vee- kui niiskuskindlad. Niiskus ja toitained loovad soodsad tingimused hallituse tekkeks. Kuna enam kui 95% kivivillatoodete massist moodustab anorgaaniline materjal, on toitaineid hallituse tekkeks minimaalselt (vt Eurima-health-safety). Täiendavat teavet toodete kohta saab veebilehtedelt www.rockwool.ee, www.rockwool.lt ja www.rockwool.lv ning ROCKWOOL®-i edasimüüjatelt. Juhiseid toodete ohutu paigaldamise kohta saab samuti kohalikelt edasimüüjatelt ning käesoleva toote keskkonnateatise lõpust. ROCKWOOL® kivivill on umbes 97% ulatuses ümbertöödeldav. ROCKWOOL®-i materjalide paigaldamisel või olelusringi lõpuetapil tekkivate jäätmete osas tuleb pöörduda kohalike edasimüüjate poole, et arutada ehitajatele ja kasutajatele kehtivaid nõudeid materjalide tagastamiseks ROCKWOOLi tehastesse ümbertöötlemise eesmärgil. ROCKWOOL® kivivilla jäätmeid kvalifitseeritakse ohututeks. ROCKWOOL® -i toodete jäätmed kuuluvad Euroopa jäätmekataloogi jäätmete nimekirja ohutute jäätmete tüübi (17 06 04) alla. Eurima poolt läbi viidud mineraalvilla jäätmete leostumistestid näitavad, et need vastavad ohutute jäätmete prügilatesse ladestamise ja vähesel määral orgaanilisi aineid sisaldavate anorgaaniliste jäätmete prügilatesse ladestamise kriteeriumitele (Hjelmer 2004, Abdelghafour 2004).
Tehnilised andmed: Osas „Olelusringi hindamine: tulemused” esitatud keskkonnamõjud ja -näitajad kehtivad toote 1 m² kohta tingimusel, et soojapidavus on RD = 1 m² K/W (deklareeritud ühik). Võrdlustoode on 39 mm paks
ja 28 kg/m³ tihedusega ROCKWOOL® kivivill. Muude konkreetsete ROCKWOOL®-i toodete puhul määratakse keskkonnamõjud ja -näitajad kindlaks asjakohase kohanduskoefitsiendi ja toote RD väärtuse rakendamise abil. Kohandamiseks kasutatavad RD-väärtused näitavad väga hästi, kui suurt materjalihulka on vaja, et muude tootetüüpide isolatsiooniomadusi saavutada, kuid need ei ole siiski väga täpsed mõõtmed.
Tehniline informatsioon
Ohutusalane teave
Üksikasjalikuma nõu saamiseks võtke ühendust:
ROCKWOOL OÜ
Osmussaare tee 8
13811
Tallinn
+372 569 47311