CN 80 Universaalne aluspõrandasegu
Aluspõranda segu 5 – 80 mm aluspindade valamiseks.
Kasutamise üksikasjad
Kasutusala: Segu CN 80 on ette nähtud põrandakatete aluste pindade töötlemiseks: – vahetult tsementpõrandale valamiseks (valatava kihi paksus 5 – 80 mm); – ujuvpõranda (nt. kile) peal kasutamiseks , kui valatava kihi paksus on 35 – 80 mm; – termilise või akustilise isolatsioonikihiga põrandatel kasutamiseks, kui valatava kihi paksus on 45 – 80 mm. Kui CN 80 kasutatakse köetavate põrandate valamiseks, tuleb kihi minimaalset paksust (45 mm) suurendada vastavalt kütteagregaatide torude sisemise diameetri suuruse võrra ja sarrustada armeervõrguga (varda läbimõõduga alates 5 mm). CN 80 valatud segukihi (armeeritud või armeerimata) võib valada hoonete siseruumidesse, kus ei ole pidevalt liiga niiske. Niiskete ruumide puhul on soovitatav teha ülevalu isetasanduva seguga CN 76. Valatud CN 80 kihile võib kinnitada keraamilisi plaate või valada vahekihte segudest Ceresit CN 69, CN 70, CN 72 või CN 76. Segu võib kasutada ka välitingimustes.
Aluspinna ettevalmistus: Põrandaseguga nakkuvad aluspinnad peavad olema tugevad, krobelised ja kuivad ning nakkuvust takistavatest ainetest (nt. õlidest, bituumenist, tolmust) puhtad:
– liitekohtadeta tsementpind (valatud vähemalt 28 päeva tagasi, niiskusesisaldus < 4%);
- betoonpind (valatud vähemalt 3 kuud tagasi, niiskusesisaldus alla 4%).
Määrdunud kohad, vanad värvkatted, liimijäägid ning murenenud ja kooruvad pinnakihid tuleb eemaldada. Selleks soovitakse kasutada näiteks freesi või lihvimismasinat. Kui segukihti valatakse mingile vahekihile, siis tuleb olemasolev kiht eelnevalt tingimata tasandada. Selleks tuleb põranda ebatasasused täita seguga Ceresit CN 83 või CX 5 ning lihvida maha aluspinnast kõrgemale ulatuvad teravad osad. Imavad pinnad on soovitatav kruntida CT 17 või CN 94-ga (lahjendada veega 1:3). Ujuvpõranda valamiseks katta tasandatud põrandapinnad tihedalt kilega, mille paanid on umbes 10 cm ülekattega. Seinte äärtesse paigaldatakse paisuvuukide tekitamiseks vahtmaterjalist lint min. 10mm läbimõõduga. Isolatsiooniplaatidest vahekihiga põrandate liivapadjale valamise puhul tihendatakse aluspind vibroplaadiga ja tasandatakse rihtlatiga. Seejärel paigaldatakse isolatsiooniplaadid vastavalt tootja juhendile ning kaetakse eralduskilega. Armatuurvõrk valitakse vastavalt põranda tugevusele, soovitavalt alates 5mm varda läbimõõduga. Võrk paigaldatakse aluspinnale kandurite abi, tagamaks segukihi piisavat paksust ning ühtlast jaotumist kogu armatuurvõrgu ümber. Põrandakütte torustik või kaablid paigaldatakse vastavalt tootja juhistele. Soovitatav on paigaldatud torustiku mõõdulindi abil mõõtkavas pildistamine enne valutöid juhuks, kui tekib vajadus hiljem põrandasse läbivaid avasid puurida. Paisuvuugid. Seinte äärtesse paigaldatakse paisuvuukide tekitamiseks vahtmaterjalist lint min. 10mm läbimõõduga. Ilma pai-suvuukideta (v.a. seinte ääres) võib valada kuni ~36m² suurust pinda säilitades võimalikult ligilähedane kuju ruudule. Ristküliku külgede pikkused ei tohiks omavahel erineda rohkem kui 1,5 korda. Kandvate konstruktsioonide (kaminad, tugipostid jne.) alused tuleb valada eraldi ja nende ümber tuleb tekitada või lõigata paisuvuugid. Kõik paisuvuugid soovitatakse hiljem täita PU hermeetikuga Ceresit CS 29.
Tööde käik: Paki sisu puistata betoonisegumasinasse või seguvanni. Seejärel lisada 3,25 – 3,75 liitrit vett (olenevalt soovitud segu konsistentsist). Segada ühtlasel kiirusel kuni segu mass muutub ühtlaseks ja plastseks. Kui lisada vett ettenähtust rohkem vähendab see pinna lõplikku tugevust ja soodustab kihistumist ning pragude teket.
Põrandavalu
Valmis segumass valatakse põrandale ja jaotatakse terassiluri või rihtlatiga loksutades ühtlaselt laiali kuni soovitud paksuse saavutamiseni. Seejuures on oluline jälgida, et põrandakütte kaabel või torustik ei nihkuks paigast ega saaks muudmoodi vigastatud. Kogu pind silutakse ja looditakse terassiluri abil.
Kallete moodustamine
Kaldpindade valamiseks lisatakse segusse minimaalne ettenähtud veekogus. Saadud mass tundub sõmeram ja kuivem, kuid saavutab oma õige tiheduse paigaldamisel. Selleks valatakse segu soovitud kohta ja rihtlati, kellu või siluriga patsutades moodustatakse kalded ning antakse segule soovitud tihedus. Segukihi õigest tihedusest annab märku patsutatavale pinnale tekkiv niiskus. Suurte pindade puhul tuleks kasutada spetsiaalset mehaanilist vibrolatti. Oluline on jälgida, et kogu segu kiht saavutaks ühtlase tiheduse.
Tähelepanu: Töid tuleb läbi viia kuivades tingimustes, kui õhu ning töödeldavate pindade temperatuur on + 5° kuni + 25°C. Kõik siinkohal ära toodud andmed kehtivad temperatuuril + 23°C, kui suhteline õhuniiskus on 50 %. Teistsugustes tingimustes võivad materjali parameetrid mõnevõrra muutuda. Segu CN 80 sisaldab tsementi ning selle segamisel veega tekib aluseline reaktsioon. Seetõttu tuleb töötades nahka ja silmi kaitsta. Kui segu on sattunud silma, loputada kohe rohke veega ning pöörduda arsti poole. Kroomi VI sisaldus – toote kasutuskõlbulikkuse ajal alla 2 ppm.
Tehniline informatsioon
Ohutusalane teave
Üksikasjalikuma nõu saamiseks võtke ühendust:
Henkel Balti
Sõbra 56 B
51013
Tartu
+ 372 7305800