Töövahendite hooldus talvel
Talv ei ole enam kaugel ja seepärast on oluline üle vaadata, kuidas mõjuvad madalad temperatuurid tööriistadele ja elektroonikaseadmetele. Selleks, et tööriistad ja elektroonikasedmed oleksid töökorras ka kevadel, tuleb nende hoiustamisele ja nendega töötamisele talvistes tingimustes suuremat tähelepanu pöörata.
Elektroonikaseadmed, nagu näiteks aku-laadijad, inverter-keevitusaparaadid ja muud tööriistad, millel on elektrooniline juhtimine
Hoides neid seadmeid miinus kraadide juures ning seejärel soojemasse ruumi tuues ja kasutama hakates, tuleb enne vooluvõrku ühendamisel kindlasti lasta tööriistal üles soojeneda ja vähemalt tund aega kuivada. Külmast ruumist sooja toomisel tekib tööriista elektroonilisele plaadile või skeemile kondensvesi, mis pinge korral juhib elektrit ja võib seetõttu tekitada lühise mõnes komponendis. Selle tulemusena võib seade saada jäädavaid kahjustusi.
Puulõhkumismasinad
Puulõhkumismasinatel on üldjuhul uuena sees suvine hüdroõli, mis miinuskraadidega pakseneb ja seepärast enam hästi pumbas ja torudes ei liigu. Selleks, et talvel masinat õues kasutada, tuleks masina hüdroõli välja vahetada talvise külmakindlama vastu.
Suruõhu kompressorid
Kompressoris olev määrdeõli pakseneb ja hangub külmaga ning seepärast on miinuskraadide juures kompressori käivitamine raskendatud. Paiskõlitusega mootoris ei ole määrimine enam piisav ja seega kompressori külmana käivitamine võib rikkuda ka elektrimootori. Kui soovite kompressorit talvistes tingimustes kasutada tuleks vahetada talve saabudes õli vedelama vastu (näiteks 5W20) ning regulaarselt, umbes 1 kord nädalas, lasta survepaagist välja ka kondenseerumisel tekkinud vesi.
Gaasisoojendid, gaasiga töötavad puhurid ja leeklambid
Külmas olnud gaasisoojendid ja leeklambid ei pruugi koheselt tööle hakata, kuna gaas ei lendu miinuskraadide juures hästi. Gaasiballooni tuleks hoida mõnda aega (u 1h) soojemas ruumis, et gaas saaks üles soojeneda.
Diiselsoojapuhurid
Diiselsoojapuhuritel tuleb suvine kütus vahetada talvise diisli või talvise kergkütteõli vastu, et tagada masina tõrgeteta töötamine külmemates tingimustes.
Elektrilised soojapuhurid
Puhurite kasutamisel eksitakse peamiselt pikendusjuhtme valimisega, mis on liiga väikese ristlõikega. 1 faasiliste aga 2 kuni 3 KW puhurite toitekaablina peab kasutama kasutama minimaalselt 2,5 mm² ristlõikega pikendust, vastasel juhul pinge langeb, vool tõuseb ning pistik või/ja lüliti võivad ära sulada ja põlema süttida. Samuti peab jälgima, et vooluahelas ei oleks samal ajal sisse lülitatud teist võimast voolutarbijat nagu boiler, pesumasin või elektriradiaator. 3 faasiliste puhul on tähtis, et seadmesse tuleks kõik 3 faasi ja samuti 2,5mm x 3 kaabel.
Tavaliselt nende nõuete vastu eksimisel ei lähe tööriista remont garantiiremondi alla ning kui seadet on võimalik parandad, siis need kulud tuleb omanikul endal tasuda. Lihtsam on meeles pidada elementaarseid hooldusnõudeid, sest just nii olete omalt poolt andnud kõik, et Teie tööriist või masin töötaks üle talve ning teeniks Teid saabuval kevadel ja tuleval suvel.
Aivar Nurmik