Liitu uudiskirjaga

Väikese vannitoa sisekujundus: kuidas planeerida ja viimistleda?

Nutikas planeerimine, õiged viimistlusmaterjalid ja kvaliteetne töö on väikese vannitoa sisekujunduse puhul kõige aluseks. Kui suure ruumi puhul pole probleemi, et kõik vajalik ära mahutada, siis väikese sisustamine nii lihtne ei ole. Planeerimine nõuab omajagu teadmisi ja kogemusi, et vannitoa kasutamine hiljem ka mugav ning funktsionaalne oleks.

Sageli on inimesel olemas mingi visioon, mida ja kuidas nad selles ruumis näha soovivad, olgu käsil siis vannitoa remont või uue vannitoa ehitus.

Sisekujundaja kaasamine aitab tulemust palju huvitavamaks muuta ning vältida vigu, mis ise planeerides paratamatult tekkida võivad. Sisekujundaja ülesanne on panna end kasutaja rolli, tuvastada potentsiaalsed probleemsed kohad ning pakkuda lahendused nende ärahoidmiseks.

Oma kogemusi väikese vannitoa remondiprotsessi nõustamisel jagab Espaki sisekujundaja Siim Jesper Varblane. Tegemist oli Kohilas asuva 3,8 m² suuruse vannitoa remondiga vanas majas.

 

Kahest ruumist sai üks, mis saab torustikust?

Algse planeeringu järgi olid korteris wc ja vannituba eraldi. Uue sisekujundusplaani kohaselt pidi nendest kokku saama üks ruum.

Vannituba enne remonti, pesuruum ja WC olid eraldi ruumid.

 

 

Peamine otsustuskoht oli, kuidas paigutada objektid ruumi nii, et kõik torustikud oleksid peidus, ehk milline oleks optimaalne lahendus. Sellest lähtuvalt tuldi ideele  tuua otsaseinasid sissepoole. Kuna mõlemas ruumis oli sisse -ja äravool olemas, ei olnud see väga keeruline. Olemasolevatest ühendustest sai vee vedada nii pesumasina kui ka valamu jaoks.

 

Vannitoa uus plaan.

Ruumi paigutus määrab kasutusmugavuse

Kasutusmugavus ehk funktsionaalsus tähendab loogilist paigutust ja mugavaid käiguteid, mis teevad ruumi kasutaja jaoks meeldivaks. Funktsionaalsus on iga kasutaja jaoks personaalne ning lähtub konkreetse inimese harjumuspärasest käitumisest ruumi kasutamisel. Ootuspärase tulemuse loomine ongi sisekujundaja ülesanne. Tema teeb selgeks harjumused ja ootused ning pakub sellest lähtuvalt kõige parema lõpplahenduse.

Kui panna pingeritta vannitoas kasutatav san-tehnika, siis enim kasutust leiab valamu, seejärel WC-pott ja kolmandana kas vann või dušinurk. Planeerima peaks nii, et enim kasutust nõudvam koht on kõige paremini ligipääsetavam. Loomulikult peab arvestama ka san-sõlmede asukohtadega.

Tänapäeval on ruumi kokkuhoiu mõttes üks sagedamini leviv variant paigutada valamu pesumasina kohale. Selleks on olemas spetsiaalsed valamud, mille äravool on viidud taha.

Paneelmajades vahetatakse tihti vann välja dušinurga vastu, et võita ruumi pesumasinale. Levinud on ka seinasisese loputuskastiga wc-poti paigaldamine, mis on hooldusvabam ja annab juurde ruumi. Selle lahenduse võimalikkus sõltub paraku äravoolu asukohast ruumis.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kõnealuse korteri omaniku algne mõte oli paigutada kraanikauss akna alla. Sellisel juhul poleks aga saanud lisada peeglit, mis ometi on vannitubades nö kohustuslik mugavusese kraanikausi kohal. Samuti poleks saanud tekitada juurde lisaruumi.

Uue paigutuse kohaselt on kõik oluline paigutatud ruumi äärtesse, jättes vannitoa keskelt mõnusalt vabaks, mis muudab ruumi näiliselt avaramaks.

Klient soovis, et võimalikult vähe asju oleks vannitoas nähtaval, mis tähendas sisekujundaja keeles panipaikade vajadust. Kuna mõlemad küljeseinad tõsteti torustiku tõttu ettepoole, tekkis võimalus lisakappide paigutamiseks seina sisse. Ühte seina paigutati nii peeglikapp.

Sein on toodud ettepoole, et mahutada torustik ja paigutada peeglikapp ja segisti seina sisse.

 

Ruumi teise seina, kus paikneb dušinurk, tekitati seina sisse süvendid pesuvahendite ja -tarvikute hoidmiseks. See on ühtlasi ka väga praktiline lahendus, sest tavapärased seinapealsed või iminappadega kinnitatavad metallriiulid kipuvad üsna kiiresti rooste minema ja ära väsima.

Sein on toodud ettepoole, et luua võimalus duši ja pesumasina äravoolule, samuti et tekitada süvis pesutarvikute hoidmiseks.

Vannitoa uksena võeti kliendi soovil kasutusele satiinklaasist lükanduks. Nutikas idee, lükanduks aitab ruumi kokku hoida nii esikus kui vannitoas.

Satiinklaasist lükanduks aitab ruumi kokku hoida nii vannitoas kui esikus.

Vannitoa viimistlusmaterjalid peavad olema niiskuskindlad ja hooldusvabad

Mida väiksem on ruum ning mida rohkem on kokkupuudet niiskuse ja veega, seda nõulikumaks muutub viimistlusmaterjalide valik. Peaeesmärk on ju alati, et uuendus kestaks võimalikult kaua ning nõuaks vähe hooldust.

Kliendi nägemus viimistluse osas oli kõikide pindade katmine halli ja rohelise mikrotsemendiga, ka satiinist lükanduks. Sama materjali ühtlane üleminek ühelt esemelt teisele on väikese ruumi puhul kindlasti õige valik, sest tulemus jääb korrektsem ja avaram. Sisekujundaja aitas leida toonide õige paigutuse ja tasakaalu, et ruum liiga tumedaks ei jääks.

Kõik vannitoa pinnad on viimistletud mikrotsemendiga, va lagi.

Mikrotsement on aina enam populaarsust koguv niiskuskindel dekoratiivne materjal, mis tagab tugeva ja vastupidava tulemuse ning on lihtsasti puhastatav. Pesuruumidesse ideaalne.

Keraamiliste plaatide värvimine on täna väga aktuaalne. Värvimise alternatiivina kaeti kõnealuses vannitoas juba varasemalt seinas olevad plaadid mikrotsemendiga, mis selleks suurepäraselt sobib.

Nutikas valgus loob efekti ja on ühtlasi ka praktiline

Valamu tasapinna alla paigutatud efektne öövalgus on nii nutikas kui praktiline, sest öösel tualetti kasutades pole vaja eredaid tulesid põlema panna, mis lõplikult une ära ajaks.

Valamu tasapinna alla on paigutatud öövalgus.