Liitu uudiskirjaga

Värvide toonimine

Värvide toonimine

Espak Viljandi kaupluses saab toonida järgmisi värve:

 • Tikkurila
 • Vivacolor
 • Sadolin
 • Eskaro
 • Caparol
 • Alpina

Eskarocolor

ESKAROCOLOR toonimissüsteem sisaldab kõiki traditsioonilisi toonikomplekte – Monicolor NOVA, NCS, RAL, mis sisaldavad enam kui 15 000 erinevat värvitooni.

Peale selle on ESKAROCOLOR toonimissüsteemis:

 1. TROX – spetsiaalne kataloog läbipaistvatele toodetele (lakid ja puidukaitsevahendid). Sisaldab 65 tooni.
 2. SPIRIT – süsteem, mis on ülesehitatud inimese tunnetele, tema maailma tajumisele. Kõik toonid selles kataloogis on jaotatud 8 nn atmosfääriks:
  • Bohemian
  • Country Homes
  • Elegant
  • European Interiors
  • Latino Spices
  • Mediterranean
  • Relaxing Moods
  • Tropical Kids

Kõik atmosfäärid on märgistatud oma tingmärgiga.

Ühes atmosfääris olevad toonid harmoneeruvad omavahel. Ehk, valides ühe ruumi jaoks toonid ühest atmosfäärist võib alati kindel olla nende toonide kooskõlas.

Spirit toonimissüsteemis on igale värvitoonile antud nimi (näiteks: Scandinavian Sky, Wild Apple, Sensation, Pink Elephant jne), mis kannab assotsiatiivset iseloomu, loob mingi aistingu, mulje ja “töötab” tunnetel. Palju meeldivam ja meeldejäävam on kasutada värvitooni nimetusega ”Windsong” kui koodiga 4-34-4. Peale selle võite koodi kergesti unustada, aga “Windsong” jääb meelde aastateks.

Endale värvi toonides võite valida tooni, mis peegeldab Teie meeleolu või, kui soovite, maailmatunnetust.


Spirit kataloog sisaldab üle 1700 tooni, nendest suurt osa teistest süsteemidest (NCS, RAL jt) ei leia.
Spirit facade – fassaaditoonide kollektsioon, mis sobib hästi ka sisevärvidele ning sisaldab üle 200 värvitooni.

Eskarocolor süsteemis kasutatakse 2 baasvärvi:

 1. A – valge baas, sisaldab valget pigmenti (titaandioksüüd)
 2. TR – läbipaistev baas, ei sisalda valget pigmenti, intensiivsete ja erksate toonide toonimiseks.

Lakkide ja läbipaistvate puidukaitsevahendite toonimiseks on baas EC.

Vivacolor ja Tikkurila toonimine

Mäletame aegu, kui kaupluses tuli endale sobiv värv valida 10-20 värvitooni seast. Tänapäeval on pilt täiesti muutunud – igal värvitootjal on pakkuda värvikaart, mille järgi saab värvi toonida kuni 2000 eri värvitooni.

Valiku lihtsustamiseks pakutakse värvikaarte vastavalt pinnale või värvitüübile, näiteks põranda värvikaart, kivipindade värvikaart, välisvärvide värvikaart, peitsikaart, lakikaart jne. Välisvärvide kaarti on valitud enamlevinud ja ilmastikumõjudele hästi vastupidavad välisvärvitoonid. Veel on ka trendikaardid, mis pakuvad sisevärvide toonimiseks hooaja lemmikvärvitoone. Uus värvikaart Vivacolor Feelings pakub aga sisearhitekti poolt kokku sobitatud 4 omavahel sobiva tooni kooslusi, mida on lihtne kasutada ruumi kujundamisel.Värvikaart on värvitootjate poolt väljapakutud värvitoonide valik. Enamlevinud on SYMPHONY, MONICOLOR NOVA, RAL ja NCS kaardid. VIVACOLOR ja TIKKURILA tooted on toonitavad SYMPHONY ja MONICOLOR NOVA kaartide alusel. Symphony värvikaart võeti kasutusele 2003. aastal ja kaart sisaldab juba ligi 2500 värvitooni.

Symphony ja Monicolor Nova värvikaartides olevad toonid jagunevad A- ja C-alusvärvi toonideks. A-alusvärvi toonid on heledad ja C-alusvärvi toonid tumedad.Värve toodetakse kas valgena (A-alusvärv) või läbipaistvana (C-alusvärv), millele lisatakse toonimisel toonimispastasid, et saavutada vajalik toon. Kui valid värvikaardist A-alusvärviga värvitooni (näiteks F157), tuleb toonimiseks võtta A-tähisega värvipurk (vt. purgil triipkoodi kastis). Tumeda ja heleda värvitooni toonimiseks kasutatakse erinevat alusvärvi toodet. Alusvärvi tähiseks võivad olla ka muud tähekombinatsioonid, näiteks kivipindade toodetel MAP, LAP jt. Juhul, kui tootel pole märgitud alusvärvi tähist, on tegemist kas mittetoonitava valge tootega või valmistooniga (hall, pruun jt).

Toonimiseks sisestatakse väljavalitud tooni number toonimismasina arvutisse ja pannakse värvipurk toonimismasinasse, mis lisab värvile vastavalt toonimisretseptuurile erinevas koguses ja erinevat tüüpi toonimispastasid. Seejärel pannakse värvipurk segistisse või raputajasse, kus toonimispasta ja värvi segunemisel saavutatakse värvikaardile vastav värvitoon. Toonimissüsteem võimaldab toonida hiljem juurde täpselt sama tooni värvi.Tänu toonimisele saame valida tohutu värvigamma hulgast endale värvikaardist sobivaima värvitooni ja hiljem vajadusel täpselt sama tooni juurde teha!

Sadolini ja Pinotexi toonimine

Akzo Nobel Baltics AS poolt paigaldatud Acomix toonimissüsteemi abil on võimalik toonida enamikke meid ümbritsevatest värvitoonidest.

Valiku lihtsustamiseks on paljud värvitootjad kokku pannud erinevaid värvikollektsioone (värvikaarte). Meie süsteem sisaldab enamikke neist värvikaartidest, nende hulgas ka NCS ja RAL. Viimased kaks ei ole küll koostatud värvitootjate poolt kuid on väga laialdaselt kasutusel kogu Euroopas.

Värvitooni valiku lihtsustamiseks on Akzo Nobel koostanud kollektsiooni INSPIRATSIOON. See koosneb minikollektsioonidest nagu Südameasi, Pillerkaar jne. Värvitoonidele on antud nimed: elevandiluu, kuusemets, mustikajook jpt. Kellel nendest toonidest ei jätku, peab lahti tegema ACC Colormapi. Siit on võimalik oma valik teha 6915 värvitooni seast. ACC Colormapis olevatel toonidel ei ole nimesid. Kõik toonid on kirjeldatud ACC kodeeringuga. See on tähtede ja numbrite kombinatsioon, mis kirjeldab antud tooni füüsikalisi parameetreid: värvitooni (määratud domineeriva lainepikkusega), heledust ja küllastust. ACC on Akzo Nobeli poolt väljatöötatud kodeerimissüsteem ja on kasutusel enamikes Euroopa riikides. Näiteks, kui Saksa disainer kasutab ACC kodeeringut, siis tema poolt välja valitud värvitoone on võimalik toonida ka Espaki kauplustes.

Põhivärvikaardina on kasutusel värvilehvik Sadolin Acomix.

sadolini voldik

Kõigi nende ilusate värvitoonide valmistamiseks kasutatakse toonimispastasid Acomix Eco, mis on 100% lahustivabad. Kokku on 16 toonimispastat. Seitse neist on mineraalsete pigmentidega, mis on välja töötatud spetsiaalselt fassaadivärvide toonimiseks. Veel kaks pastat sisaldavad läbipaistvaid rauaoksiide lasuurvärvide (nende seas ka Pinotexi kaubamärgi all olevate toodete) toonimiseks.

Baasvärve on kolm: BW (base white), BM (base meedium) ja BC (base clear). Kolme baasvärviga tagatakse parem toonitäpsus.

Espaki kliendi jaoks on asi lihtne. Tema ei pea teadma midagi baasvärvidest ja toonimispastadest, sest toonimisprogrammi andmebaasid sisaldavad tuhandeid valmis toonimisretsepte ning võib kindel olla, et sõbralikud müüjad aitavad leida nende hulgast see kõige õigem.