Liitu uudiskirjaga

Mida teha, et aed puhkeks suveks õide ja see ilu kestaks kauem

Vaatame, mida peaks tähele panema suvelillede hooldamisest.

Amplilillede puhul tuleks silmas pidada kui lilled on istutatud plastikust transpordipottidesse – taim vajab kasvamiseks ruumi.
Et taimed saaksid end korralikult välja sirutada, tuleks nad ideaalis ümber istutada vähemalt 5 cm suurema diameetriga potti, lisades juurde toitaineterikast suvelillemulda. Kui soovite ise noortaimedest lilleamplit kokku seada, tuleks potti istutada maksimaalselt 5 taime.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eriti võimas väetisesegu õitsemise soodustamiseks on Horticomi ampliväetis, mis tagab rohkem õiealgeid, lopsakama õitsemine ja säravad värvid. Lisades lilleamplisse hüdrogeeli kristalle, vähendab see kastmisvajadust kuni 4 korda, kuna graanulid seovad kastmisvett.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MULDADEST

Uute istutusalade rajamiseks püsikutele on tähtis luua nende juurdumist soodustav keskkond, et püsikutel oleks võimalik esimesel suveperioodil võimalikult hästi juurduda ning talveks valmistuda. 

Erimuld püsikutele ja roosidele on tavaliselt kasutusvalmis muld, kuhu on loodud nende jaoks soodsad tingimused ning õiges vahekorras mineraalained. Kekkilä Püsikute ja Rooside mullas on kasutatud parimaid turbasorte koos puhta kompostmullaga.
Uute istutusalade rajamisel võib lisada erimullale olenevalt pinnase liigist 1/2–1/3 osa aluspinnast.
Mulla struktuuri aitavad hoida sellised komponendid nagu näiteks kõdunenud puukoor.
Niiskuse sidumise võimet parandab muuhulgas peen saviliiv.
Erimuld Püsikutele ja Roosidele sisaldab palju lupja. kuhu on lisatud rikkalikult kaaliumi (K) ja fosforit (P), kuid mõõdukalt lämmastikku (N) sisaldava väetisega.
Mullale on lisatud huumuseühendit Kekkilä Juurejõud™, mis parandab juurdumist ja juurte kasvu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mulla struktuuri parandamine on eriti oluline mitmeaastaste taimede kasvatamisel.
Turba baasil mineraalidega rikastatud must muld sobib mulla struktuuri parandamiseks kõikjal aias.
Biolani Aiamaa Must Muld ja Kekkilä Aiamuld on selleks ideaalne ühe-ja mitmeaastaste taimede, dekoratiivtaimede, marjapõõsaste, viljapuude istutamiseks, kasutamiseks lillepeenardes, kasvuhoones.

Mulda kasutatakse istutamisel puhtalt või istutuskoha mullaga segatuna. Mullale võib vajadusel suvel lisada looduslikku hobusesõnnikuväetist, mis toetab taimede kasvu ja on suurepärane

looduslik mineraaliallikas.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mulla struktuuri on võimalik parandada ka looduslike tatrakestade lisamisega, mis muudavad rasked kleepuvad mullad paremini haritavaks, lisades omalt poolt looduslikke põhi-ja mikrotoitained, mida taimed vajavad. Mahetatrakestad sobivad väetiseks, multšiks ja mulla parandamiseks.

Värvikirevus aeda suvelilledega

Kui soovite tuua aeda kiiresti mõnda värvilaiku on kõige lihtsam kasutada selleks suvelilli, mis heade istutustingimustega võib värvilisi õiepungasid ilmutada juba mõne nädala jooksul peale istutamist. Nende istutuseks võib kasutada põnevaid vanu nõusid – kastekannud, ämbrid või vannid või ehitada aiamaale puidust mitmetasandilised istutuskastid.
Suvelillede parim istutusaeg jääb mai lõppu, kus pinnase temperatuur võiks olla 10-15 kraadi ümber. Kõige kindlam on istutada mulda juba noortaimi, mida on võimalik ka ise seemnetest ette kasvatadada. Palju toredaid suvelillede noortaimi on saadaval ka meie hoovis Tootsi aiandi suvetelgis.
Kekkilä Suvelillemuld on valmistatud parimast toormest ning sisaldab heledat kasvuturvast ning peeneteralist mineraalset materjali, mistõttu sobib ta suurepäraselt suvelillede istutamiseks nii peenrale kui istutuskastidesse.
Toitainete saamine on tagatud kiirelt imenduvate ja pikaajalise mõjuga väetiste lisamisega.
Taimede kastmise ja vajaliku niiskuse omastamiseks on mullale lisatud kastmiskristalle. Kastmiskristallid imavad niiskust ja vabastavad vett umbes detsiliitri ühe mullaliitri kohta rohkem kui tavamullas.
Suvelillemuld sisaldab lupja ja istutatud taimede kasvu kiirendavat väetist.
Suvelilled kasvavad erimullas lopsakalt ja õitsevad rikkalikult.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VÄETAMINE

Lillede vedelväetis soodustab taimede arengut ja rikkalikku õitsemist.

Kasutatakse suvelillede, rõdulillede, amplite, rooside, ilupuude ja põõsaste väetamiseks.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Looduslik hobusõnnikuväetis

Hobusesõnnikuväetis on kompostitud hobusesõnnikust valmistatud hügieenne maheväetis. Biolani Hobusesõnnikuväetis on kuivatatud ja graanuliteks vormitud, mistõttu on seda hõlbus ja puhas käsitseda. Hobusesõnnikuväetis sisaldab kõiki taimede jaoks vajalikke põhi- ja mikroelemente nende looduslikul kujul. Väetise kasutamine suurendab mulla huumusesisaldust ja annab toitu ka pinnase kasulikele mikroorganismidele ja vihmaussidele.

Üldjuhul piisab ühekordsest kevadisest väetamisest, kuid palju toitaineid nõudvatele taimedele võib hobusesõnnikuväetist laotada ka suvel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Espak Tallinna, Keila, Pärnu ja Viljandi hoovile on end suveks sisse seadnud Pärnumaalt Torist pärit Tootsi Aiand, kes oma värvikireva lillede sortimendiga on suurepäraseks täienduseks meie aiandusosakonnale. Tootsi Aiandil on väljapanekus mitmeid erinevaid lilleampleid, maitsetaimi, roosi- ja maasikaistikuid ning teisi suvelilli.

 

Suvetelkide lahtiolekuajad:

Espak Tallinn, Keila

E-R 9.00-19.00

L      9.00-16.00

P      9.00-16.00

Espak Pärnu

E-R  9.00-18.00

L-P   9.00-16.00

Espak Viljandi

E-R  9.00-18.00

L       9.00-16.00

P      9.00-15.00