Liitu uudiskirjaga

Mida tähele panna kui soovite tapeeditud seintele uuenduskuuri teha

Ilusad ilmad küll kutsuvad välja, kuid kui te olete otsustanud, et enam selle vana tapeediga elada ei saa ja soovite puhkuse ajal kindlasti toa uuenduskuuri ette võtta, siis jagame nippe, kuidas tuleks toimida ja mida tähele panna. Kõigepealt tuleb kindlaks teha, kas tapeedialune sein on krunditud või mitte.

Et vahetada tapeeditud sein värvi vastu on kaks võimalust, kas tõmmata tapeet maha ja alustada nullist või proovida seda värvida. Üldiselt on soovituslik tapeet täielikult eemaldada, pind tasandada pahteldusseguga, kruntvärviga katta ja siis üle värvida, kuid alati ei ole see nii sirgjooneline protsess kui see tunduda võib ja mitte kõigile käepärane variant. Kui tapeet on pandud otse kipsplaadile võib see näiteks nii tugevalt kipsplaadi küljes kinni olla, et võib lausa koos kipsplaadi paberiga maha tulla, betoonsein võib aga vajada eelnevat tasandussegu.

Vanades majades võib krundi asemel leida tapeedi alt vanu ajalehti, tänapäeval kasutatakse selle asemel kruntvärvi, mis aitab vajadusel tapeeti seinast palju kergemini eemaldada kui eelnevalt kruntimata seinast. Kas sein on krunditud, saab teada kui veidi tapeedinurka kergitada ja vaadata, kas sealt alt paistab värvi. Samuti kruntimata seinalt on tapeeti keerulisem eemaldada.

Krunditud kipssein

Kui sein krunditud, ei ole tapeedi eemaldamisega suurt muret. Tapeedi peal tuleks kasutada spetsiaalset nagadega rulli, mis tekitab tapeedi pinnale täkked. Järgmise sammuna kasutage sooja veega immutatud käsna ja tõmmake tapeet sellega kogu ulatuses üle. Vesi imbub läbi tapeedis olevate aukude ja sulatab selle all oleva tapeediliimi lahti, mis hõlbustab tapeedi eemaldamist märkimisväärselt. Kui tapeet eemaldatud, tuleks jälgida, et eemaldamise käigus tekkinud jäljed on pahtliga tasandatud ja sile.

 

 

Kruntimata kipssein

Kruntimata kipsseina puhul tuleb jälgida, et tapeet ei tuleks seinalt maha koos kipsseina paberiga. Halvimal juhul tuleks kipssein kas uuega katta või välja vahetada. Betoonseinast aga tõenäoliselt ei ole võimalik tapeeti ühes tükis eemaldada. Tegutseda võiks samamoodi, täkked tapeedile ja niisutada seni kuni tapeet otsast kooruma hakkab. Suuremad tükid eemaldada ja need, mis kangekaelselt seina küljes kinni võib siis pahtlilabida või ekstsentriklihvijaga eemaldada.

Vanade majade tahutuid palke ei ole vaja peita!

Kui soovite ajaloolises puitmajas vahetada tapeedi seinavärvi vastu , on asi keerulisem, kuna väga tõenäoliselt tuleb tapeedi alt välja veel mitu kihti tapeeti, kõige tipuks veel vanad ajalehed ja pingupapp või nõuka aja vineer. Kui jõuate palgini välja, siis kena tulemus jääb kui osad seinad jätta puhta lihvitud palgi alla, mis siis üle õlitada ja tulemus on suurepärane! Kui soovite siiski mõnda sirget seina, mida värvida, võib katta need kipsplaadi või õhukese osb või vineerplaadiga. Pärast tasandada seinad pahteldusseguga ja katta kruntvärviga ning seejärel värvida meelepäras tooni.

Ühe võimalusena võib ka proovida tapeeti värvida, kuid ka see pole sirgjooneline protsess. Kui olete kolinud majja, kus te ei tea, missugust tapeeti ja liimi kasutatud on, tuleb kõigepealt kindlaks teha, kas kasutatud liim on tärklisebaasil. Kui teil õnnestub tapeedi alumine äär pealt niisutades veidi lahti tõmmata, ja kui liimine pool tundub niisutades veidi libe, on tõenäoliselt tegu tärklise baasil liimiga. Samuti tuleb tärklise baasil liimi puhul tapeet niisutades kergemini seinast ära. Vanasti kasutati väga tihti pabertapeeti tärklisebaasil liimiga, kuid ka osa tänapäevased liime on valmistatud tärklise baasil. Sellega on aga risk, kui te hakkate tapeeti veebaasil värvidega üle värvima, võib see hakata hoopis seinast maha kooruma ning kogu värvimine oli asjatu. Sel juhul tuleb tapeet seinast hoopis eemaldada.

Kõige kindlam oleks teha väiksemal seinapinnal nt paani ulatuses testvärvimine ja vaadata, kuidas tapeet käituma hakkab. Mõnel juhul tõmbab ta kuivades seina külge tagasi, teisel juhul aga mitte, mis tähendab, et see tapeet tuleb siiski eemaldada ja otsast alustada, kui aga mitte, siis on teil õnne ja võib värvimistööga jätkata!

Kõige kindlam, mida tapeedipanijad soovitavad kui ei tea, mis tüüpi tapeedi ja liimiga tegu, on siiski tapeet eelnevalt eemaldada, kas siis niisutamise teel või tugevama tapeedikihi puhul, kasutades Methylan tapeedieemaldusvahendit ja pahtlilabidat.

 

Ükskõik mis tüüpi tapeediga on tegu, tuleks see siiski kruntvärviga üle värvida, sest kruntvärvides sisaldub liimkomponent, mis aitab sellel tugevamini tapeedile kinnituda. Libedamate, kuid ka suure struktuuriga pindade puhul on see eriti oluline, sest see aitab värvil seinas paremini püsida.